10% NA START

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

×

Wyroby skórzane - od produkcji do torebki

Prawie każdy z nas jest posiadaczem przynajmniej jednego produktu ze skóry. Zwłaszcza kobiety są wielkimi zwolenniczkami tego rodzaju produktów. Galanteria skórzana i torebki towarzyszą płci pięknej już od wielu pokoleń. Skóra używana jest także do produkcji odzieży, butów, portfeli, walizek czy mebli ze względu na swoją trwałośc oraz przyjemną w dotyku fakturę.

Produkt skórzany to również synonim elegancji, ekskluzywności i trwałości. 

Chcąc kupić portfel skórzany czy torbę przede wszystkim zwracamy uwagę na kwestię wizualną. Musimy jednak pamiętać, że jest wiele rodzajów skór, które odznaczają się różną trwałością.

skory


RODZAJE SKÓR

1. SKÓRY LICOWE

Skóry licowe są najczęściej stosowane przy produkcji wysokiej jakości akcesoriów. Tak zwane skóry gładkie uzyskuje się w wyniku obróbki mechanicznej, która polega na licowaniu i pokryciu skóry odpowiednimi woskami w celu uzyskania odpowiedniej faktury. Dzięki temu uzyskujemy miłą i przyjemną w dotyku skórę o wyjątkowych walorach estetycznych. Skóry licowe możemy podzielić również na:

a: skora-bydleca-licowa                                     b: skora-licowa-cieleca

a) skóry licowe bydlęce - najczęś
cie stosowane, posiadają chropowate lico, czym zwierze jest starsze tym faktura skóry będzie bardziej chropowata;
b) skóry licowe cielęce - posiadają zdecydowanie drobniejsze lico niż skóra bydlęca, pod względem jakości jest to jedna z najbardziej cenionych rodzajów skór;

2. SKÓRY SZORSTKIE

Zamsz i nubuk zaliczymy do grupy skór szorstkich. Skóra zamszowa (zamsz, welur, suede) powstaje w wyniku obróki odwrotnej części lica skóry. Charakteryzuje się delikatną strukturą oraz jest przyjemna w dotyku. Zamsz charakteryzuje się dłuższym włosiem niż w przypadku nubuku. Skóry nubukowe powstają w wyniku delikatnie przeszlifowanej wierzchnej części skóry. Wówczas uzyskujemy efekt aksamitnego meszku. Zdarza się, że producenci obuwia, nubuk pokrywają woskiem - wówczas przypomina on skórę licową. Do impregnacji tego rodzaju skóry musimy używać innych past niż w przypadku skór licowych gładkich. Skóry zamszowe używane do produkcji torebek i butów zapewniają niezwykłe walory estetyczne, jednak są bardzo podatke na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć dlatego trzeba pamiętać o częstej konserwacji obuwia czy torebek wykonanych z zamszu. 

zamsz skora-zamszowa                          nubuk skora-nubuk

3. SKÓRY LAKIEROWANE

Uwielbiane przez damską część klienteli buty lakierowane i torebki są chętnie wybierane do wieczornych stylizacji, a także na ślub. Wyroby te charakteryzują się gładką powierzchnią, która została pokryta błyszczącą folią. Na rynku możemy znaleźć wiele produktów o fakturze gładkiej lakierowanej w niskiej cenie - wówczas mamy do czynienia z tak zwaną skórą ekologiczną lakierowaną. Wyroby ze skóry lakierowanej podatne są na zarysowania i pęknięcia, dlatego aby zachować swoje ulubione buty czy torebki na długie lata należy zadbać o staranną pielęgnację.

skora-lakierowana

4. SKÓRY EGZOTYCZNE

Skóry te uchodzą za najbardziej luksusowe. Cena torebki ze skóry egzotycznej może osiągać poziom nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ze względu na duże koszty jej pozyskania jest bardzo rzadko stosowana przy produkcji galanterii. Skóry egzotyczne pozyskuje się najczęście z krokodyli, ryb, węży, gadów, ptaków, a także kangurów. Producenci tego rodzaju skór muszą przestrzegać Konwencji Waszyngtońskiej CITES z 1973 roku, której celem jest ochrona dziko żyjących zwierząt. 

skora-egzotyczna

5. SKÓRY EKOLOGICZNE

Popularnie zwana ekoskórą lub skórą syntetyczną, stosowana jest zarówno do produkcji galanterii skórzanej, torebek i butów oraz wykorzystywana jest w środkach transportu, przemyśle meblowym i samochodowym. Obecne produkty ze skóry ekologicznej są bardzo starannie dopracowane, co sprawia, że mamy problem z oceną czy jest to skóra naturalna czy sztuczna. Możemy oczywiście polegać na oznaczeniach producenta, który ma obowiązek informowania nas o materiale z którego został wykonany produkt. Skóra ekologiczna jest cieńsza i mniej trwała od skóry naturalnej. Również takie parametry jak oddychalność, przepuszczalność pary wodnej są gorsze, niż skóry naturalnej. Nowoczesne skóry ekologiczne wytwarzane są nie z powłoki PVC, lecz z powłoki poliuretanowej, często nazywanej PU.

skora-ekologiczna

FAKTURY SKÓR

Dla osiągnięcia oryginalnych faktur, skóry poddawane są wytłaczaniu i walcowaniu specjalnymi maszynami. Dzięki temu uzyskujemy torbę ze skóry licowej o fakturze skóry krokodyla lub pasek skórzany z motywem kwiatów. Jedną z metod uzyskania ciekawej faktury jest perforacja. Najczęściej stosowana jest w przemyśle motoryzacyjnym, rzadziej wykorzystuje się ją do produkcji galanterii skórzanej. Również skóry plecione jak i skóry pikowane zapewniają niezwykłe walory estetyczne naszym torebkom czy butom. Należy jednak pamiętać, że dalsze metody obróbki skóry są bardzo kosztowne, dlatego też wyroby skórzane o oryginalnej fakturze charakteryzują się wyższą ceną. Najczęściej jednak spotykamy produkty o gładkiej fakturze, wyłącznie z wytłaczanym logo producenta. 

faktury-skor


PIELĘGNACJA SKÓRY

Wydając kilkaset złotych na ulubione buty lub torebkę, warto zadbać o właściwą pielęgnację naszych wyrobów skórzanych. Na rynku jest wiele środków do pielęgnacji skóry, jednak żeby dokonać właściwego wyboru należy wziąć pod uwagę kilka czynników: rodzaj skóry, czy jest to skóra licowa, dwoina, skóra zamszowa, wiek skóry, a także intensywność używania. W zależności do rodzaju skóry można zastosować ponowne olejowanie, aby zachować miękkość i elastyczność, nałożyć filtry UV, które zredukują tarcie, zaimpregnować, aby skóra była bardziej odporna na wilgoć. Odpowiednia pielęgnacja obuwia zapewni wysoki połysk oraz dodatkowo zwiększy ich wodoszczelność, a nasza torebka będzie bardziej odporna na przetarcia czy zagniecenia. Wśród produktów do pięlęgnacji skór możemy wyróżnić:

MLECZKO DO PIELĘGNACJI - pozwoli nam zredukować uszkodzenia skóry oraz zminimalizować tarcie;

KREM DO PIELĘGNACJI - działanie ma podobne do mleczka, charakteryzuje się wyższą lepkością dzięki czemu wchłanialność jest mniejsza;

WOSKI - najczęście stosowany do impregnacji obuwia, wosk na bazie wazeliny chroni przed działaniem wody, a także odpowiednio nawilży. Wosk stosujemy wyłącznie do skór licowych gładkich, w przypadku nubuku czy zamszu może zostawić ciemne plamy;

OLEJ DO SKÓRY - to dobre rozwiązanie dla skór twardych oraz podeszw skórzanych. Również nie należy stosować do zamszu i nubuku;

IMPREGNAT DO SKÓR - zwiększa szczelność skóry. Służy wyłącznie jako warstwa ochronna i nie jest stosowany do czyszczenia obuwia;

BALSAM DO SKÓRY - zazwyczaj stosowany jako środek zwiększający odporność na wodę i zabrudzenia;

UTRWALACZ DO SKÓR - chroni przed ścieraniem i przebarwieniami. Przeznaczony jest do nowszych skór, które nie wymagają ponownego olejowania, ale są intensywnie używane;ZOBACZ RÓWNIEŻ:

TOREBKI SKÓRZANE SKLEP >

BUTY SKÓRZANE SKLEP >